ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ

Ανακοίνωση

Η ομάδα δράσης του 2ου Γυμνασίου Πρέβεζας, η οποία ασχολείται με τις «σχέσεις μεταξύ των μαθητών», θέλοντας οι μαθητές μας να εμβαθύνουν και να συζητήσουν περαιτέρω θέματα που αφορούν τη βίαιη συμπεριφορά και τα αίτιά της, προσκάλεσε τον κύριο Γέρο Γεώργιο, τον Επιστημονικά Υπεύθυνο του ΚΕ.ΠΡΟ.ΝΑ.Π. να επισκεφτεί το σχολείο μας.

Σε μια εποχή που η βία, με όλες τις εκφάνσεις της, είναι παρούσα παγκοσμίως, μας απασχολεί πώς αυτή θα κατανοηθεί και θα προσεγγιστεί από τους μαθητές μας. Στόχος μας διαρκώς, είναι να εκλείψει από τις διαπροσωπικές σχέσεις των μαθητών μας και βέβαια από τους χώρους του σχολείου. Μας χαροποίησε ιδιαίτερα το έντονο ενδιαφέρον των μαθητών μας και η συμμετοχή τους στη συζήτηση. Ήταν αξιοπρόσεκτη η ευστοχία στις παρατηρήσεις τους.

Ευχαριστούμε τον κύριο Γέρο Γεώργιο για την παρέμβασή του και τους μαθητές μας για την ενεργό συμμετοχή τους.

Η ομάδα δράσης του σχολείου μας.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.