Το 2ο Γυμνάσιο Πρέβεζας τιμά την ημέρα της ποίησης

Το 2ο Γυμνάσιο Πρέβεζας τιμά την ημέρα της ποίησης με τον δικό του ξεχωριστό και πρωτοποριακό τρόπο. Στο πλαίσιο της σχετικής δράσης, οι υπεύθυνες καθηγήτριες της ομάδας προετοιμάζουν μια άκρως ενδιαφέρουσα εκδήλωση που θα γίνει στην Θεοφάνειο την Πέμπτη 21 Μαρτίου στις 11 και 30 το πρωί. Η εκδήλωση περιλαμβάνει απαγγελίες αγαπημένων ποιητών από μαθητές μας, ερμηνευτικές αναγνώσεις ποιημάτων από το πρωτότυπο, ειδικές παρεμβάσεις από εκλεκτούς λογοτέχνες της πόλης μας, συνεντεύξεις, μουσικά διανθίσματα, διαδραστικές δημιουργίες με την χρήση των ΤΠΕ.

Υπεύθυνη της διοργάνωσης και της σκηνοθεσίας, η οποία έχει αναλάβει τον ερανισμό του υλικού και την φιλολογική επιμέλεια, είναι η κα Κατωγιάννη Αριστέα, Φιλόλογος. Επίσης, στην υπέροχη αυτή δράση συμμετέχει με την σημαντική σκηνοθετική, ερμηνευτική και δημοσιογραφική της παρέμβαση η κα Βακαλούδη Όλγα, καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας, καθώς και η κα Κατωγιάννη Μαρία, καθηγήτρια πληροφορικής, η οποία μαζί με την σκηνοθετική και την θεατρική της συμμετοχή έχει αναλάβει και την τεχνολογική κάλυψη της εκδήλωσης. Η παρουσία σας θα είναι σημαντική για τους μαθητές μας.

Ειδική ποιητική παρέμβαση: Λιάνα Σακελλίου – Schultz, Καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας ΕΚΠΑ, ποιήτρια

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες της δράσης                                Ο Διευθυντής

Κατωγιάννη Αριστέα                                                                            Δρ. Κοσμάς Κοψάρης

Βακαλούδη Όλγα