Το 2ο Γυμνάσιο Πρέβεζας στον Prisma 91,6

Την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου στις 10 το πρωί στην πρωινή εκπομπή του  Prisma 91,6 με τους  Χάρη Τσαντή και Μιχάλη Μίχο καλεσμένοι ήταν ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Πρέβεζας κ. Κοσμάς Κοψάρης, η κα Μαυρογονάτου Δέσποινα, καθηγήτρια αγγλικών και σκηνοθέτις της θεατρικής παράστασης «Χριστουγεννιάτικη ιστορία» του Ντίκενς που ανεβάζει το σχολείο στις 13 Δεκεμβρίου στις 7 το απόγευμα στο Πνευματικό κέντρο,   ο πρόεδρος του δεκαπενταμελούς του σχολείου Άγγελος Καρράς, ο αντιπρόεδρος του δεκαπενταμελούς Άρης Κούτρας, ο μαθητής Μέρκο Γιώργος, μέλος του δεκαπενταμελούς, ο μαθητής Τσούνης Μάριος, μέλος του δεκαπενταμελούς, ο μαθητής Ανίτσης Κων/νος και ο μαθητής Γιώργος Μπέκας, σημαιοφόρος του σχολείου.

Ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Πρέβεζας στην εισαγωγική παρέμβασή του έδωσε το γενικότερο πλάνο των πολλών πολιτιστικών και κοινωνικών δράσεων που κάνει φέτος το σχολείο, η κα Μαυρογονάτουαναφέρθηκε στην διαχρονικότητα της παράστασης, στα πανανθρώπινα μηνύματά της και στις γενικότερες ιδέες και αξίες που απηχεί.

Ο πρόεδρος του δεκαπενταμελούς, Άγγελος Καρράς, μίλησε αναλυτικά για όλες τις καινοτόμες εκδηλώσεις στις οποίες συμμετέχει το σχολείο, ο Γιώργος Μπέκας ανέλυσε ένα πρότζεκτ περί της ιστορίας της φιλαρμονικής της Πρέβεζας, ενώ οι ηθοποιοί της παράστασης Ανίτσης Κων/νος και Μάριος Τσούνης, ανέλυσαν ερμηνευτικά  τους ρόλους τους και έκαναν ένα θεατρικό δρώμενο στο πρωτότυπο.

Το 2ο Γυμνάσιο Πρέβεζας οραματίζεται ένα σχολείο που να συνιστά ανοιχτό παράθυρο στην τρέχουσα κοινωνική πραγματικότητα της εποχής μας.

Αξίζει να ακούσετε το ηχητικό: https://youtu.be/KAO5a20zY4o