Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου.

Τη Παρασκευή 17 Νοεμβρίου , στην αίθουσα εκδηλώσεων Όαση , πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή με την ευκαιρία της επετείου του Πολυτεχνείου.

Μαθητές  του Γυμνασίου μας, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Πίπερη Γεωργία και κ. Μαυρογονάτου Δέσποινα , παρουσίασαν μια εκδήλωση που περιλάμβανε αφήγηση, προβολή βίντεο, ποιήματα και αποσπάσματα από μυθιστορήματα που αναφέρονται στα γεγονότα της εποχής.

Στόχος της εκδήλωσης ήταν να θυμηθούμε τα γεγονότα, να συγκινηθούμε , να προβληματιστούμε και να συνειδητοποιήσουμε τη διαχρονικότητα του μηνύματος «ψωμί, παιδεία, ελευθερία».

Την εκδήλωσή μας «έντυσαν» μουσικά τα τραγούδια της χορωδίας του σχολείου μας, την επιμέλεια της οποίας είχε ο κ. Μίκροβας Ιωάννης.

Αυτά τα κόκκινα σημάδια στους τοίχους
μπορεί να΄ ναι κι από αίμα
όλο το κόκκινο στις μέρες μας είναι αίμα.

Γ. Ρίτσος(«καπνισμένο τσουκάλι»).

collage(2)